tullysfishmarket
The limes sparked the Reddit Costco discount discussion. "Today, I was looking through the produce at Costco and saw a $5.00 bag of limes," the author explained.
tullysfishmarket
"I always used to buy grated Parmesan at the Italian market near my house, maybe a quarter pound at a time," said another Reddit member.
tullysfishmarket
You might want to add pork tenderloin in your lunch because Costco sells it so cheaply. "about 3x the meat for the same price," one shopper noted, "and the ability to portion it however you want."
tullysfishmarket
"Just discovered bacon!" exclaimed another helpful customer. They said that Costco offers 4 pounds of bacon for $9, but the supermarket store charged $6 or $7 per pound.
tullysfishmarket
According to one Reddit user, Costco sells a large two-pack of organic peanut butter for $11, which is both excellent and economical. You'll also like the "no added oils, just peanuts and salt."
tullysfishmarket
Costco sells more than just lemons and limes. Bananas, as well. A buyer stated that "at least 10 of them in a bunch" cost $1.99.
tullysfishmarket
"Like, why am I paying ten dollars for a five-pound bag of rice?" said another rice poster. Obviously, you do not pay that much. Rice is less expensive at Costco.
tullysfishmarket
Next time, make French toast with Costco sliced brioche. "Used to pay $10 for one loaf; bought two at Costco for $11," one consumer stated.
tullysfishmarket
Do delectable dishes necessitate the use of cream? Then go to Costco, where "heavy cream is about half the price it would be at a typical supermarket for the same brand and volume," as one Redditor put it.
tullysfishmarket
Greek yogurt is a delicious and healthy food that can be added to meals. One Reddit user said, "Price is not even close anywhere else."
tullysfishmarket
tullysfishmarket